Haber Detayı
15 Ekim 2020 - Perşembe 13:51
 
50 yıl önce diktiği fıstık ağaçlarından 500 ton fıstık bekliyor
Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Bektaş köyünde bir çiftçinin 50 yıl önce 375 fidan dikerek başlattığı fıstık üretimi, bugün yaklaşık 160 bin ağaçla devam ediyor. Bu sezon 500 ton ürün bekliyor.
EKONOMİ Haberi
50 yıl önce diktiği fıstık ağaçlarından 500 ton fıstık bekliyor

 

Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Bektaş köyünde 50 yıl önce Abdulkadir Yiğit'in diktiği fidanla başlayan fıstık üretimi, bugün köy halkına ekmek kapısı oldu.

50 yıl önce fıstık dikti şimdi verimini alıyor

Abdulkadir Yiğit (83), 50 yıl önce Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünde çalıştığı yıllarda hemşerilerinin tüm engelleme çabaları ve tepkilerine rağmen köyüne 375 fıstık fidanı dikti.

Bektaş köyünde fıstık üretiminin öncüsü olan Abdulkadir Yiğit,  yaptığı açıklamada, 1971 yılında köylerinde fıstık yetişebileceğini öğrendiğini ve bu işe yöneldiğini belirterek, ilk etapta 375 fidanı toprakla buluşturduğunu, bunlardan 90'ının kuruduğunu ancak diğer fidanların tuttuğunu söyledi. Bir süre sonra bu fidanların meyve vermeye başladığını ifade eden Bektaş,”  Köydekilerin önceleri kendisinin fıstık üretebileceğine inanmadı. Bana gülüyorlardı. Sonra tutunca onlar da fidan dikmek için çukur kazmaya başladı. Bu kez de hem çukur kazıp hem kendilerine gülüyorlardı." dedi.

 

Mardin Ovası'nın bereketli topraklarına ekilen bütün ürünlerin çok kaliteli olduğunu ve iyi verim alındığını kaydeden Bektaş,” Köylülerden Musa Yiğit de geçmişte geçim kaynaklarının mısır ve buğday olduğunu ama artık büyük çoğunluğun geçimini fıstıkla sağladık. Abdulkadir amca fıstık fidanı getirdiği zaman herkes alay etmişti. Şimdi altın değerinde olduğunu herkes fark etti. Fıstık ekonomiyi daha da canlandırdı. Çiftçiler fıstığa yöneldi. 200 bin fıstık ağacı oldu köyde. Her sene 10-20 dönüm daha da fazla alanda ekiliyor." diye konuştu.

 

Fıstığın sıcağı sevdiğini, ilin toprak yapısı ve aldığı güneşin üretime uygun olduğunu belirten Yiğit, çiftçilere fıstık üretmelerini önerdi.

Köyde 2 tesis kuruldu

Fıstık üreticisi ve tesis sahibi Hacı Abdulkadir Yiğit de kuzeni Abdulkadir Yiğit sayesinde köyde fıstık yetiştirmeye başladıklarını ve geçimlerini bu şekilde sağladıklarını ifade etti.

Bu sene verimin iyi olduğunu, en az 500 ton yaş fıstık beklediklerini dile getiren Yiğit, şunları kaydetti: "Önceden ürünlerimizi tarlada satıyorduk. Tarladan yarı fiyatına alıyorlardı. Biz de fabrika kurduk. Artık 2 fabrikamız var köyde. Şimdilik Kızıltepe, Mardin ve bölgeye gönderiyoruz ama ilerde daha fazla açılmak, marka olmak istiyoruz. Köyümüzün adıyla bir marka olmak istiyoruz çünkü Mardin'de en fazla fıstık Bektaş köyünde var. Bütün köyler de köyümüzü örnek gösteriyor. Aşı ya da budama için bilgi almak amacıyla köyümüze geliyorlar." Şeklinde konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: 50, yıl, önce, diktiği, fıstık, ağaçlarından, 500, ton, fıstık, bekliyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
50 yıl önce diktiği fıstık ağaçlarından 500 ton fıstık bekliyor
50 yıl önce diktiği fıstık ağaçlarından 500 ton fıstık bekliyor
50 yıl önce diktiği fıstık ağaçlarından 500 ton fıstık bekliyor
Yorumlar
Haber Yazılımı